Vlnr: Han Kuunders, Moniek van Gog – Kuunders, Piet van Gog en Rob Kuunders op de landbouwlocatie aan de Snoertsebaan.
Vlnr: Han Kuunders, Moniek van Gog – Kuunders, Piet van Gog en Rob Kuunders op de landbouwlocatie aan de Snoertsebaan.

Buitengebied in beeld: Kuunders, voor de groei van morgen

Algemeen 517 keer gelezen

Piet van Gog (44) en Moniek (39) van Gog–Kuunders geven dagelijks de leiding aan de akkerbouwtak van de verschillende ondernemingen van Kuunders. Daarnaast bekommert Moniek zich om diverse administratieve taken van de andere onderdelen van de Kuunders-groep. Sinds 2018 zijn Moniek en Piet mede-eigenaar samen met Rob (37) en Han (35) Kuunders. Ieder heeft zijn eigen taken binnen de ondernemingen. 

Het gezin van Piet en Moniek bestaat verder nog uit de kinderen Jurre (11) en Wessel (9) en ook zij zijn al vaak te vinden op het bedrijf om een steentje bij te dragen. 

Het loonbedrijf werd in 1981 opgericht door Ricus (de vader van Moniek), die samen met zijn broer Mart (de vader van Rob en Han) het bedrijf begon. Algauw kwamen broer Willie en zwager Joop bij het bedrijf werken. In de loop der jaren traden nog meer familieleden toe, zoals Gertie die zich bezighoudt met de financiële administratie. Kortom, we hebben het hier over een familiebedrijf. 

Op dit moment zijn er in totaal 35 mensen in vaste dienst en nog enkele oproepkrachten. 

Ontzorgen

Het loonbedrijf gevestigd aan de Lupinenweg verzorgt alle voorkomende werkzaamheden voor zowel akkerbouwers als veehouders, waarmee ze hun klanten ontzorgen. Voor het transport is er het jaarrond werk. 

Na genoeg alle transport is agrarisch gerelateerd. Het machinepark bestaat uit 16 vrachtwagens, 22 tractoren, 20 zelfrijdende machines en daarnaast nog vele andere machines. In 2023 is een collega loonbedrijf overgenomen in Someren Heide. Daar is ook de derde locatie gevestigd.

Open dag 4 juli

Nu, 45 jaar later, staat er een mooi bedrijf dat klaar is voor de toekomst en nieuwe uitdagingen niet uit de weg gaat. Zo is in 2007 een samenwerking gestart met 35 varkenshouders om van drijfmest een aantal hoogwaardige producten te maken. Iets wat nog steeds heel actueel is. 

De bedrijven zijn verdeeld over drie locaties. Op een daarvan – aan de Snoertsebaan – is in 2025 een nieuwe, moderne bewaarplaats gebouwd. Daar vindt ook de open dag van zaterdag 4 juli van 10.00 tot 17.00 uur plaats. Op deze dag is iedereen van harte welkom, niet alleen collega-bedrijven, maar vooral ook andere geïnteresseerde burgers. De kinderen zullen ook niets te kort komen; voor hen zijn er die dag speciale activiteiten.

Piet: ‘Het gaat niet zo zeer om ons bedrijf als wel om de hele sector waarin wij werkzaam zijn. Die is zo divers en er komt zoveel bij kijken.’ Uiteraard speelt verduurzaming een grote rol en ook de beperking van chemische gewasbeschermingsmiddelen. We maken steeds meer gebruik van biostimulanten die de plant weerbaarder maken. 

Door bloemenstroken langs de rand van het perceel worden de natuurlijke vijanden aangetrokken die helpen het gewas gezond te houden. Ook waterreductie en een effectiever gebruik van mest zijn van steeds groter belang. In de akkerbouw speelt de natuur, en vooral het weer, een belangrijke rol. Is het te droog, dan moet er beregend worden. Is het te nat kan dat problemen opleveren bij de oogst en de kwaliteit van het eindproduct negatief beïnvloeden.

Moniek: ‘We willen de realiteit van ons werk en de sector laten zien. Er zijn veel uitdagingen en er is volop beweging. Dit vraagt van ons en onze collega’s een open blik op de toekomst.’

Bewaarplaats

Door de vele stoppers in het oorspronkelijke werkgebied is de actieradius steeds groter geworden. Door die stoppers heeft Kuunders een aantal gronden kunnen bemachtigen die ze gaan gebruiken voor akkerbouw. Er is inmiddels 450 hectare als landbouwgrond beschikbaar. Die grond wordt gebruikt voor de teelt van verschillende gewassen waaronder aardappelen en uien. Vandaar ook de nieuwe bewaarplaats die geschikt is om met zo weinig mogelijk energiegebruik producten voor een langere periode én met behoud van kwaliteit te bewaren. 

Dit gebeurd door middel van condensdrogen en mechanische koeling. Daarnaast is er veel aandacht besteed aan de landelijke inpassing. Om overlast – o.a. geluid - voor de omgeving tot een minimum te beperken is er gekozen voor een andere opstelling van de ventilatoren. De opslagcapaciteit van de bewaarloods is 7.500 ton. Hiervan is een gedeelte losgestort en een gedeelte wordt in kisten bewaard. 

Ontwikkelingen

Moniek: ‘Uiteraard houden we de ontwikkelingen in de sector nauwlettend in de gaten en als er zich een mogelijkheid voordoet zullen we daar serieus naar kijken.’ Zo wordt ook gekeken naar nieuwe producten of gewassen, zoals biobased gewassen voor de bouw. 

Biogebaseerde bouwmaterialen omvatten biomassa, die is afgeleid van hernieuwbare materialen van biologische oorsprong, zoals planten, dieren, enzymen en micro-organismen. Piet: ‘Maar deze keten staat nog in de kinderschoenen, dus het is voor ons op dit moment nog niet interessant om hier serieus stappen in te zetten.’

Proefvelden

Er is een aantal proefvelden aangelegd waar bezoekers op 4 juli kunnen zien hoe het er in de akkerbouwpraktijk aan toegaat. Daarnaast wordt het uitgebreide machinepark getoond en zijn er innovaties, zoals landbouwrobots, te bewonderen. 

‘Weet jij wat jouw frietje zo speciaal maakt?’

Voor de kinderen is er op de open dag een educatief doolhof. Piet: ‘Een vraag die we graag stellen aan de kinderen is: ‘Weet jij wat jouw frietje zo speciaal maakt?’ Naast rondleidingen zijn er diverse stands van bedrijven die samenwerken met Kuunders. Onder de standhouders bevinden zich onder andere Vogelwerkgroep De Kulert en Klasseboeren. 

Ook bedrijven die de bouw van de bewaarloods mee gerealiseerd hebben zijn hierbij aanwezig. Daarnaast heeft Stichting Buitengebied Deurne een belangrijke bijdrage geleverd aan het mogelijk maken van deze dag. Het belooft een gevarieerde markt te worden, waar bezoekers kunnen kennismaken met wat er allemaal speelt binnen de sector.

Buitengebied in Beeld is een initiatief van Stichting Buitengebied Deurne (SBD), dat een onderdeel is van het Ondernemersfonds Deurne. De foto’s bij dit artikel (m.u.v. de luchtfoto) zijn gemaakt door Hein van Bakel. 

Eerder verschenen er verhalen over, De Schooteindhoeve, Liever Buiten, Van Rooij Landbouwmechanisatie. Op de Mózik, Mart Munsters BV, sPeelslandschap, Kuijpers, Chielkes Aardbeien en Van Zeeland Vleesvee BV, Hemelrijk Blondes, DAAR Agrotechniek BV, Vers van der Velde, Stichting Buitengebied Deurne, Hoeve Luyterheyde, Sierteeltkwekerij Kools, DEMAC, Kalverhouderij Verberne, Sesampoort, Familie van Aert, Kuijpers Metaal- en autorecycling, Tractor Glow Ride Deurne, Varkenshouderij Meulendijks, HAS-studenten doen onderzoek, fauna en weidevogelbescherming, Verberne, Klasseboeren, Penninx-Jonker Snijbloemen & Perkplanten en De Kattenboom.

Luchtfoto van de hoofdlocatie aan de Lupinenweg.
Stuur jouw foto
Mail de redactie
Meld een correctie

Vlnr: Han Kuunders, Moniek van Gog – Kuunders, Piet van Gog en Rob Kuunders op de landbouwlocatie aan de Snoertsebaan.
Buitengebied in beeld: Kuunders, voor de groei van morgen Algemeen 3 uur geleden 3
Een agrarisch bedrijf in de Peel, waar de stikstofplannen gevolgen kunnen hebben. (Foto: Hein van Bakel)
‘Stikstofplannen brengen boeren in de regio verder in het nauw’ Algemeen 5 uur geleden 1
Katjuscha Otte was sinds 2019 directeur van het museum. (Foto: Michel ter Wolbeek)
Directeur Katjuscha Otte vertrekt bij museum De Wieger Algemeen 7 uur geleden
Stichting WESP verwacht dit jaar met 700 kinderen een recordaantal deelnemers. (Archieffoto: Hein van Bakel)
Xplosion keert terug met tweedaagse meerkamp Algemeen 8 uur geleden
(Foto: Facebook Erik Vink)
‘Zijlbergseweg’ zorgt voor hilariteit in Deurne Algemeen gisteren 6
(Foto: Hein van Bakel)
IVO Deurne trots op examenresultaten: gemiddeld slagingspercentage van 94 procent Algemeen 1 jul, 12:30

Uit de krant