
AI weet alles… nou ja, bijna alles
Algemeen 103 keer gelezenKunstmatige intelligentie wordt door allerlei lieden, waaronder een columnist van uw Weekblad, afgeschilderd als een soort akelig dreigende digitale superintelligentie die al onze banen overneemt, de wereld bestuurt en ons allemaal persoonlijk vertelt dat we onze belastingaangifte te laat hebben ingeleverd. Ik vond dat eigenlijk ook wel een beetje, totdat ik die rare knoop op mijn bureaublad (jawel, zelfs een digibeet als ik weet die wonderknop te vinden) een paar alledaagse vragen stelde.
Simpele vraag: “Had Napoleon last van zweetvoeten?” Een normaal denkend mens zou zeggen: waarschijnlijk wel, want zelfs de imposante keizer was ook maar een mens. AI daarentegen zal keurig uitleggen dat er geen betrouwbare historische bronnen zijn die dit bevestigen. Kijk aan: de toekomstige heerser van de mensheid weet niet eens of de Kleine Korporaal stinkende voeten had. Toch lijkt me dit een belangwekkende vraag.
De loop van de geschiedenis zou zomaar anders geweest kunnen zijn wanneer zijn generaals niet massaal de tent, waar de strategie voor de slag bij Waterloo bepaald werd, uitgespurt zouden zijn vanwege de penetrante geur van des keizers zweetpootjes.
Het kan nog erger. Vraagje: “Heeft Caesar ooit een kater gehad?” Het antwoord is opnieuw voorzichtig. Er is simpelweg geen betrouwbare bron waarin Julius na een avondje offeren aan Bacchus kreunend wakker wordt met een knetterende hoofdpijn en zweert nooit meer een druif aan te raken. 5
Ook bij andere historische figuren blijkt de slimme computer machteloos. Kon Cleopatra zwemmen? Geen idee. Vergat Einstein ooit zijn eigen verjaardag? Daar weet het alwetende Skynet evenmin antwoord op te geven. En heeft Vincent van Gogh ooit een bril gedragen? Hoewel dat een verrassend concrete vraag is, blijkt ook hier dat de digitale denker niet zomaar ontbrekende historische informatie uit de digitale hoge hoed kan toveren.
Die laatste lijkt me hartstikke relevant overigens. Misschien hadden zijn meesterwerken er wel verrassend anders uit gezien als hij zich intijds tot de lokale brillenboer had gewend toch? Dat is eigenlijk geruststellend. We hoeven voorlopig niet bang te zijn dat AI alles weet.
De technologie die miljoenen documenten kan analyseren, ingewikkelde wiskundige problemen kan oplossen en complete romans kan schrijven, loopt nog steeds volledig vast op de vraag of Mozart kon fluiten. Dus haal maar gerust adem; de robotrevolutie is voorlopig uitgesteld wegens gebrek aan informatie over zweetvoeten. Het ga u bijzonder en mij ook.















