
Lezing over Peelschilder Marinus Bies
AlgemeenDEURNE - Het oeuvre van de Brabantse kunstenaar Marinus Bies (1894-1975) heeft hem met recht de eretitel ‘schilder van de Peel’ gegeven. In 2025 wordt het 50ste sterfjaar van Marinus Bies herdacht met een estafette van tentoonstellingen op diverse locaties in de Peel. Op 15 mei geven kunsthistorici Drs. Peter Thoben en Dr. Ger Jacobs een boeiende verhandeling over het leven en werk van Bies.
Bies ontwikkelt een eigen herkenbare stijl geïnspireerd op het Vlaams expressionisme. Hij krijgt naamsbekendheid en weet in de jaren 1950 zijn kleurenpalet en thematiek te vernieuwen, zodat de waardering voor zijn werk blijft groeien. In de lezing behandelt Peter Thoben Bies leven en geeft een beeld van zijn tijd. Uitgangspunt daarbij is zijn bijdrage voor de te verschijnen publicatie Geschilderd epos van de Peel.
Bies ontwikkelt een eigen herkenbare stijl geïnspireerd op het Vlaams expressionisme
Ook al is hij daarmee bekend geworden, het oeuvre van Marinus Bies bevat meer dan zijn vermeende donkere peellandschappen. Bies hoort bij het illustere gezelschap van kunstenaars dat schrijvend, dichtend, fotograferend en schilderend het ooit onaantrekkelijke en gevaarlijke van de Peel heeft veranderd in een betoverend gebied dat zijn schoonheid haalt uit zijn oorspronkelijkheid. Jacobs noemt ze de “helden van de Peel”: Toon Kortooms, Antoon Coolen, Frans Babylon, Martien Coppens en Marinus Bies.
Aanmelden
De lezing over Peelschilder Marinus Bies vindt plaats op donderdag 15 mei, stipt om 10.00 uur (inloop vanaf 9.45 uur) in het Groot Atelier van De Wieger aan de Oude Liesselseweg 29 Deurne. De entree bedraagt 7,50 euro per persoon (exclusief museumentree) inclusief een kop koffie of thee in pauze.
Reserveren is nodig en kan via de website van het museum. Binnen de tentoonstelling De Schoonheid van het onbekende in De Wieger is speciale aandacht voor Marinus Bies. Hij schilderde voornamelijk Peellandschappen, maar als zestiger is hij toe aan nieuwe inspiratie. Die vindt hij in Frankrijk. In 1954 en 1961 trekt hij daar door heuvels, bergen, haventjes en kleurrijke dorpen en stadjes. Terug in Aarle-Rixtel zet hij zijn indrukken om in kleurrijke werken. De Schoonheid van het onbekende is tot en met 25 mei te zien in De Wieger.















