Foto: Hein van Bakel

Deurne en regio gaan samen luchtkwaliteit meten

vrijdag 5 februari 2021 - 11:05|Bram Vannisselroij

DEURNE - In het oosten van Deurne komt een vast meetpunt om de luchtkwaliteit te meten. Het is onderdeel van een groot regionaal plan om de hoeveelheden stikstofdioxide en fijnstof in de regio in kaart te brengen. In een later stadium is het de bedoeling dat op diezelfde plek ook ammoniak en geluid kan worden gemeten.

Het college heeft op 26 januari 2021 besloten dat Deurne deel gaat nemen aan het Regionaal Meetnet Luchtkwaliteit Zuidoost-Brabant. In totaal komen er veertig meetkasten in Zuidoost-Brabant te staan. Het vaste meetpunt in onze gemeente zal in maart of april in Deurne-Zeilberg in gebruik worden genomen is de planning. De locatie van deze kast is bepaald door TNO. “Het oosten van Deurne is strategisch de beste plek in het geheel van alle meetpunten”, aldus wethouder Verhees. In heel Zuidoost-Brabant is nu slechts één meetpunt te vinden in De Rips. Om alles volledig in kaart te brengen is een forse uitbreiding van het aantal meetkasten nodig.

'In discussies over de luchtkwaliteit wordt nu vaak iets geroepen'

Nu wordt de luchtkwaliteit in de regio nog berekend volgens rekenmodellen. “Als het hele plan dadelijk voltooid is kunnen we meten voordat we beslissingen nemen en daar beleid op aanpassen. We zijn dan niet meer afhankelijk van deze rekenmodellen”, vertelt Verhees. “In discussies over de luchtkwaliteit wordt er nu vaak iets geroepen. Terwijl we straks betrouwbare gegevens hebben die 24/7 worden gemeten. Omdat iedereen de resultaten kan zien, wordt dit onderwerp ook transparant voor alle inwoners. Het is een hele stap voor de regio en ook voor Deurne. Als we ergens een gevoel bij hebben, kunnen we dat straks ook onderbouwen met cijfers.”

Mobiele kasten
Naast het vaste meetpunt in Zeilberg zullen er ook mobiele kasten door de gemeente gaan zwerven. Het gaat echter niet alleen om Deurne, maar om het geheel. “Ik zou het heel vervelend vinden als mensen het idee hebben dat het alleen om dat ene plekje in Zeilberg draait. Nee, dat is niet zo: het gaat om het regiobrede beeld”, benadrukt Verhees.

Als Deurne officieel is aangesloten bij het Regionaal Meetnet, zijn de gegevens van de gemeente en de hele regio ook te bekijken via https://odzob.nl/meetnet.

Gerelateerde nieuwsberichten

Eindelijk weer naar school in coronatijd DEURNE - Het was deze week voor veel leerlingen op de deelscholen van IVO Deurne weer een verademing: ze mochten weer echt naar school. Na vele weken van lessen volgen... 5 maart 2021 - 11:08
Mensen maken Deurne: Marie-José Klaassen DEURNE - Met bijna 7 miljoen vrijwilligers is de grootste werkgever van Nederland het vrijwilligerswerk. Je vindt er mooi werk voor meer mensen en meer doelen dan je misschien ooit... 5 maart 2021 - 11:04
Deurnese ondernemers trekken aan de bel in Den Haag DEURNE - Drie lokale ondernemers gingen maandagmiddag op het Klein Kasteel in Deurne het gesprek aan met staatssecretaris Mona Keijzer van Economische Zaken en Klimaat. Ze luiden de noodklok over... 5 maart 2021 - 10:32
Esmae Channouf is de Voorleeskampioen van Deurne DEURNE - De Voorleeskampioen Deurne werd dinsdagmiddag feestelijk bekendgemaakt. Na een spannende finale werd Esmae Channouf gekozen als beste voorlezer van onze gemeente. Ze versloeg in de finale Romy Joosten... 5 maart 2021 - 10:26
Inwoners mogen meepraten over spoortunnel DEURNE - Omwonenden van de Binderendreef in Deurne die de komst van de spoortunnel niet zien zitten kunnen hun mening geven tijdens twee digitale bijeenkomsten. De gemeente biedt hen de... 5 maart 2021 - 10:15
Oud-profvoetballer Rob Landsbergen leeft met Alzheimer DEURNE – In zijn profcarrière bezorgde Rob Landsbergen (61) menig verdediger slapeloze nachten. Zijn rijke voetballoopbaan bracht de geboren Zimbabwaan veel goeds. Door zijn tomeloze inzet was hij geliefd bij... 5 maart 2021 - 10:08