Zorginstelling Vreekwijk kost de gemeente Deurne jaarlijks bijna 700.000 euro. (Foto: Hein van Bakel)

Rode cijfers voor gemeente Deurne

donderdag 18 juni 2020 - 11:14|Bram Vannisselroij

DEURNE - De gemeente Deurne schreef in 2019 voor het eerst sinds jaren rode cijfers. Het tekort liep op tot 1.226.000 euro. Het verlies wordt voornamelijk veroorzaakt door het rijksbeleid. Volgens burgemeester Hilko Mak moet er snel iets veranderen: “Ze laten ons in de kou staan.”

Mak en wethouder financiën Marnix Schlösser spraken al in juni 2019 hun zorgen uit over de grote invloed die het Rijk heeft op de gemeentelijke begroting. Die zorgen blijken niet ongegrond. Met name de kosten voor het sociaal domein rijzen de pan uit. De gemeente Deurne is met handen en voeten gebonden. Het ingevoerde Wmo-abonnementstarief, waarbij inwoners tegen een gereduceerde prijs (19 euro per maand) zorg kunnen ‘inkopen’, drukt zwaar op de begroting. Veel gemeenten waarschuwden al dat zij hierdoor in grote problemen zouden komen.

Ook in Deurne komt dat nu aan de oppervlakte. Dit leidt tot een verlies van ruim 600.000 euro op Wmo-maatwerkvoorzieningen. Door het abonnementstarief stijgen ook de aanvragen voor hulpmiddelen. Dit leidt tot een verlies van nog eens bijna 700.000 euro.

Jeugdzorg
Ook jeugdzorginstelling Vreekwijk kost jaarlijks een flinke som geld. Waar veel gemeenten het al lastig vinden om hun begroting voor jeugdzorg rond te krijgen, wordt Deurne ook nog eens geconfronteerd met een grote financiële last door de aanwezigheid van de zorginstelling. “Het is tweeledig. Het is natuurlijk heel mooi dat wij zo’n instelling in onze gemeente hebben. Maar wij draaien wel op voor de kosten. Dat leidt tot een stevig financieel nadeel van ruim 700.000 euro. Het is natuurlijk bizar dat onze inwoners betalen voor mensen van buiten, alleen omdat ze in onze gemeente in een zorginstelling zitten”, aldus Schlösser. Deurne wordt hier niet in gecompenseerd.

In 2020 zou er een regeling ingevoerd worden, waarbij de gemeente waar de cliënt oorspronkelijk vandaan komt betaalt. Dit zou Deurne een flinke duit schelen, aangezien er op Vreekwijk nagenoeg geen kinderen uit onze gemeente zijn gehuisvest. “Dit is op onverklaarbare wijze, en zonder goede uitleg tot januari 2022 uitgesteld”, aldus Schlösser. 

‘Ik roep de minister op om met een oplossing te komen’

Flinke slagen
Juist op de gebieden waar Deurne wel invloed op kan uitoefenen heeft Deurne volgens Schlösser ‘flinke slagen’ gemaakt. Mak: “Het kan het niet zo zijn dat de gemeente met incidenteel geld een structureel probleem afdekt. Dit houden we niet lang vol. Ik roep de minister op om met een oplossing te komen. Ze laten ons in de kou staan.”

Dat Deurne niet in acute financiële problemen komt is te danken aan het sobere beleid van de afgelopen jaren. Dat Schlösser de hand op de knip hield kwam hem af en toe op kritiek te staan, maar het werpt nu zijn vruchten af. Het tekort kan opgevangen worden met de (nu nog) ruime reserves. Deze spaarpot zal echter als sneeuw voor de zon verdwijnen als de rijksoverheid de gemeente niet extra gaat compenseren.

Bezuinigingen zijn in Deurne dit jaar nog niet nodig. “Maar dit moet niet te lang gaan duren. Er komt een tijd dat de rekening wel bij de inwoners terechtkomt”, waarschuwt Schlösser. 
 

Gerelateerde nieuwsberichten

De Peel staat centraal in expositie Noordbrabants Museum DEURNE/DEN BOSCH- Het werk van de kunstenaars Martien Coppens, Gerrit van Bakel en Johan Claassen staat centraal in de nieuwe tentoonstelling Poëzie van de Peel die vanaf 7 november 2020... 30 oktober 2020 - 15:23
Kunstenaar Dirk Verberne uit Helenaveen geportretteerd in boek HELENAVEEN – Dirk Verberne uit Helenaveen nam afgelopen week – op gepaste afstand - het exemplaar van het boek Man & Werkplaats – 30 mannen over hun werkplaats, gereedschap en... 30 oktober 2020 - 15:19
Vaten drugsafval gedumpt in Griendtsveen en Helenaveen GRIENDTSVEEN/HELENAVEEN – Tussen Griendtsveen en Helenaveen zijn in de natuur verschillende vaten met daarin drugsafval gedumpt. De vaten werden vrijdagochtend rond 10.00 uur gevonden. In Helenaveen werd op de Soemeersingel... 30 oktober 2020 - 14:47
Ochtend- en avondwandelingen tijdens Halloweenweekend DEURNE - Er starten aankomend weekend vanaf Natuurpoort de Peel weer verschillende wandelingen. Ondanks dat alle activiteiten in eerste instantie waren geannuleerd, wil de organisatie de wandelaars toch de gelegenheid... 29 oktober 2020 - 16:18
Tentoonstelling 'In de ban van de Aa' in De Wieger DEURNE - De Deurnese kunstenaars Emelie Jegerings en Jolanda Tielens startten begin 2020 met een bijzonder kunstproject: twee en een half jaar lang volgen ze het stroomgebied van de Aa,... 29 oktober 2020 - 15:56
Fragment uit het boek ‘Deurne vertelt’ DEURNE - Marlon Tielemans uit Helmond portretteerde dit jaar vijftig bekende en minder bekende Deurnenaren. Volgende maand verschijnt zijn boek ‘Deurne vertelt’, waarin hij probeert een beeld te geven van... 29 oktober 2020 - 15:47