Zorginstelling Vreekwijk kost de gemeente Deurne jaarlijks bijna 700.000 euro. (Foto: Hein van Bakel)

Rode cijfers voor gemeente Deurne

donderdag 18 juni 2020 - 11:14|Bram Vannisselroij

DEURNE - De gemeente Deurne schreef in 2019 voor het eerst sinds jaren rode cijfers. Het tekort liep op tot 1.226.000 euro. Het verlies wordt voornamelijk veroorzaakt door het rijksbeleid. Volgens burgemeester Hilko Mak moet er snel iets veranderen: “Ze laten ons in de kou staan.”

Mak en wethouder financiën Marnix Schlösser spraken al in juni 2019 hun zorgen uit over de grote invloed die het Rijk heeft op de gemeentelijke begroting. Die zorgen blijken niet ongegrond. Met name de kosten voor het sociaal domein rijzen de pan uit. De gemeente Deurne is met handen en voeten gebonden. Het ingevoerde Wmo-abonnementstarief, waarbij inwoners tegen een gereduceerde prijs (19 euro per maand) zorg kunnen ‘inkopen’, drukt zwaar op de begroting. Veel gemeenten waarschuwden al dat zij hierdoor in grote problemen zouden komen.

Ook in Deurne komt dat nu aan de oppervlakte. Dit leidt tot een verlies van ruim 600.000 euro op Wmo-maatwerkvoorzieningen. Door het abonnementstarief stijgen ook de aanvragen voor hulpmiddelen. Dit leidt tot een verlies van nog eens bijna 700.000 euro.

Jeugdzorg
Ook jeugdzorginstelling Vreekwijk kost jaarlijks een flinke som geld. Waar veel gemeenten het al lastig vinden om hun begroting voor jeugdzorg rond te krijgen, wordt Deurne ook nog eens geconfronteerd met een grote financiële last door de aanwezigheid van de zorginstelling. “Het is tweeledig. Het is natuurlijk heel mooi dat wij zo’n instelling in onze gemeente hebben. Maar wij draaien wel op voor de kosten. Dat leidt tot een stevig financieel nadeel van ruim 700.000 euro. Het is natuurlijk bizar dat onze inwoners betalen voor mensen van buiten, alleen omdat ze in onze gemeente in een zorginstelling zitten”, aldus Schlösser. Deurne wordt hier niet in gecompenseerd.

In 2020 zou er een regeling ingevoerd worden, waarbij de gemeente waar de cliënt oorspronkelijk vandaan komt betaalt. Dit zou Deurne een flinke duit schelen, aangezien er op Vreekwijk nagenoeg geen kinderen uit onze gemeente zijn gehuisvest. “Dit is op onverklaarbare wijze, en zonder goede uitleg tot januari 2022 uitgesteld”, aldus Schlösser. 

‘Ik roep de minister op om met een oplossing te komen’

Flinke slagen
Juist op de gebieden waar Deurne wel invloed op kan uitoefenen heeft Deurne volgens Schlösser ‘flinke slagen’ gemaakt. Mak: “Het kan het niet zo zijn dat de gemeente met incidenteel geld een structureel probleem afdekt. Dit houden we niet lang vol. Ik roep de minister op om met een oplossing te komen. Ze laten ons in de kou staan.”

Dat Deurne niet in acute financiële problemen komt is te danken aan het sobere beleid van de afgelopen jaren. Dat Schlösser de hand op de knip hield kwam hem af en toe op kritiek te staan, maar het werpt nu zijn vruchten af. Het tekort kan opgevangen worden met de (nu nog) ruime reserves. Deze spaarpot zal echter als sneeuw voor de zon verdwijnen als de rijksoverheid de gemeente niet extra gaat compenseren.

Bezuinigingen zijn in Deurne dit jaar nog niet nodig. “Maar dit moet niet te lang gaan duren. Er komt een tijd dat de rekening wel bij de inwoners terechtkomt”, waarschuwt Schlösser. 
 

Gerelateerde nieuwsberichten

Toine Manders bezorgd over huisvesting arbeidsmigranten: 'Gevaar voor volksgezondheid' BRUSSEL – Europarlementariër Toine Manders pleit voor een Europese standaard voor de huisvesting van arbeidsmigranten. Volgens de Heusdenaar laat de coronacrisis zien dat er op dat gebied nog veel te... 3 juli 2020 - 11:52
't Verzetje pakt toertochten weer op DEURNE - Wielertoerclub 't Verzetje in Deurne houdt zondag 5 juli drie toertochten over 116, 100 en 72 km. Alle groepen vertrekken bij het Cratoscentrum, Rembrandt van Rijnstraat 5 in... 3 juli 2020 - 10:33
Ondernemerscafé sluit seizoen online af DEURNE – Het Ondernemerscafé Deurne sluit op dinsdag 7 juli om 21:00 uur traditioneel, voor de zomerstop, af met een bomvolle editie. Vanwege het succes van de vorige live-uitzending heeft... 3 juli 2020 - 10:10
Speeltuin de Speuldries is weer open SINT JOZEFPAROCHIE - Speeltuin de Speuldries in Sint Jozefparochie is weer open. Wel wordt van de bezoekers verwacht dat ze zich houden aan de regels van het RIVM. Dat houdt... 3 juli 2020 - 10:05
Onderzoek naar Peelbrand levert nog niets op REGIO - Het politieonderzoek naar de Peelbrand heeft tot nu toe nog niets opgeleverd. Volgens de politie zijn er nog geen aanknopingspunten. Het onderzoek is echter nog in volle gang... 3 juli 2020 - 09:46
Weer vertraging voor spoortunnel DEURNE - De aanleg van de spoortunnel bij de Binderendreef in Deurne loopt weer een jaar vertraging op. Voor de bouw van de spooronderdoorgang is een treinvrije periode nodig. Wethouder... 3 juli 2020 - 09:32